Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Gminne Koło Suszec

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Gminne Koło Suszec

 

ADRES SIEDZIBY:

43-267 Suszec, ul. Ogrodowa 22

e-mail: emeryci@poczta.onet.pl

 

KONTAKT TELEFONICZNY:

Józef Kołodziejczyk - przewodniczący Zarządu Koła Suszec

tel. 032 212 42 63

 

IMIĘ I NAZWISKO PRZEDSTAWICIELI WŁADZ ORGANIZACJI

Zarząd Koła w składzie:

 Józef Kołodziejczyk – przewodniczący

 Jan Kojzar – vice przewodniczący

 Lija Paszek – sekretarz

 Lidia Urbanek – skarbnik

Członkowie:

Arkadiusz Boryś, Joanna Dębska, Róża Gaszczyk, Irena Plinta.

 

Vice Przewodnicząca Zarządu Rejonowego w Pszczynie: Jan Kojzar

 

Członek Komisji Socjalno-Bytowej w Zarządzie Rejonu Pszczyna - Józef Kołodziejczyk

 

Honorowy Przewodniczący: Alfred Kotas

od 1993-2006- przewodniczący Koła PZERiI w Suszcu, obecnie: członek Zarządu Okręgowego w Katowicach i przewodniczący Komisji Kultury przy Zarządzie Okręgowym w Katowicach.

 

 

PLAN PRACY

Zarządu Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Suszcu na 2017 r.

   Dział. I.                                Plan dyżurów w dniach

Styczeń                 

11,25

Lipiec

5,19

Luty

8,22

Sierpień

9,23

Marzec

8  ( spot. Inform),       15,   29

Wrzesień

6,20

Kwiecień

5,19

Październik

11,25

Maj

10,24

Listopad

8,23

Czerwiec

7,21

Grudzień

     6    ,                     13 spot. opłatkowe

 

Styczeń – Czerwiec :  godz. dyżurów od  9:00 do 11:30

Lipiec – Grudzień:       godz. dyżurów od  9:00 do 11:00

Dyżury odbywają się tradycyjnie w dawnym GCI – z tyłu budynku GOK w Suszcu.

 

Dział II.                      Wspólne spotkania i zebrania ogólne w 2017 r. :

 

8 marca – Wiosenne spotkanie informacyjne.

Msza Św. godz.11:00 w Suszcu, dalsze  spotkanie  w sali GOK,

Dowóz z Mizerowa  godz.10:00, z Rudziczki 10:30.

19 lipca - Tradycyjny Festyn Emerycki na „Gwarusiu”

Rozpoczęcie godz. 15:00, przewidziane ; wspólna zabawa, pieczenie kiełbasy, śpiew i konkursy.

Dowóz  z Mizerowa godz.14:00, z Rudziczki godz. 14:30.

W razie bardzo złej pogody spotykamy się w sali  GOK.

13 grudnia- Zebranie sprawozdawcze i tradycyjny opłatek świąteczny–

Msza Św. godz. 11:00 w   Suszcu,   dalsze  spotkanie w GOK,

dowóz z Mizerowa godz. 10:00, z Rudziczki godz. 10:30 

 

Dział III.                          Wczasy krajowe i  zagraniczne :

18 - 30 czerwca ( 12 noclegów) wczasy emeryckie  w  Pobierowie w  DW  „Opolanin”

Wyjazd 18 czerwca – niedziela ( godz. zostanie podana później) z Placu Odnowy Wsi. DW Opolanin  znajduje się 150 m od morza. Składa się z części hotelowej i osobnej stołówki. Posiada pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami i balkonami. Pokoje są wyposażone w  telewizor, radio oraz sprzęt plażowy.Czajniki oraz lodówki  na korytarzach ogólnodostępne. Do dyspozycji są także : jacuzzi, sauna, bilard ,siłownia,  wypożyczalnia rowerów . Cena pobytu: 1 400 zł/os. w ym przejazd autokarem,  wyżywienie 3 x dziennie,  suchy prowiant na drogę powrotną, ognisko z pieczeniem kiełbasy, wieczorek taneczny. Więcej informacji na folderach do odbioru przy zapisie.

16 – 26 września  - ( 8 noclegów) wczasy na Makarskiej Riwierze w Chorwacji.

Wyjazd 16 września ( sobota) o godz.22:00  z Placu  Odnowy w Suszcu. Przejazd nocny do Chorwacji .Realizacja programu turystycznego na trasie : zwiedzanie Parku Narodowego Plitwickie Jeziora oraz Splitu, pilot i przewodnik z BP „ Polan” na całą trasę– pozostały program na folderach przy zapisie.Koszt  1.500 zł/os.- w cenie: przejazd autokarem lux z WC (i  z możliwością zakupu kawy, herbaty, wody), zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami i klimatyzacją , wyżywienie 2 x dziennie ,ubezpieczenie NNW, KL, bagaż , podatek VAT. Cena nie obejmuje biletów wstępu do Parku Narodowego Plitwickie Jeziora 70 zł/os, obowiązkowej opłaty turystycznej 10 zł/os., dopłaty do ubezpieczenia chorób przewlekłych 50 zł/os., napojów do obiadu i wycieczek fakultatywnych.

 

Dział IV.                      Wycieczki krajowe i pielgrzymki. 

25 kwietnia ( wtorek) – tradycyjna pielgrzymka do Częstochowy , Leśniowa i Św. Anny.

Koszt ok. 45 zł/os. bez wyżywienia. Wyjazd o godz.  6:00 z Placu  Odnowy w Suszcu – powrót  w godz. wieczornych.

16   maja ( wtorek) -  Pielgrzymka do Łagiewnik i Alwerni.

Wyjazd o godz. 6:30 z Placu Odnowy w Suszcu. Cena ok. 50zł/os. – bez wyżywienia.

8 czerwca( czwartek)   - wycieczka krajoznawcza do Rud  Raciborskich.

Wyjazd o godz. 8:00 z Placu Odnowy w Suszcu , przejazd do Rud Raciborskich. Zwiedzanie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego  w Rudach z przewodnikiem. Na trasie zwiedzanie Bazyliki, parku , wnętrz i terenów wokół Starego Opactwa. Przejazd kolejką wąskotorową na trasie Rudy- Paproć- Rudy. Po powrocie obiad w restauracji. Cena 100 zł/os.  w tym przejazd autokarem, przewodnik, pilot, bilety wstępu do Pałacu, bilet na kolejkę , ubzpieczenie NNW.

13 lipca (czwartek) – tradycyjna  pielgrzymka do Turzy Śląskiej na Dzień Chorego 

Wyjazd  z Placu Odnowy o godz. 7:30.  Koszt ok. 35 zł/os. W cenie przejazd i ok. 13:00 tradycyjny żurek z  chlebem, ciasto, kawa, herbata. Msza św. o godz.9:00 i 12:oo. Po drodze postój na kawę w Marklowicach( płatne we własnym zakresie)  - powrót ok. 19:00.

25-26 lipca( wtorek-środa)  2- dniowa wycieczka Zielona Góra – Świebodzin.

Wyjazd 25 lipca o godz.5:00 z Placu Odnowy w Suszcu.  Przejazd do Zielonej Góry i zwiedzanie miasta. Po południu wyjazd do Starego Kisielina, wizyta w winnicy, Muzeum Miniatur Obiektów  Winiarskich, zielarni i pasieki. Degustacja win i wspólne śpiewanie. Ciepła kolacja i zakwaterowanie w hotelu , nocleg. Rano wyjazd do Świebodzina, udział we Mszy Św. (( godz. 11:00), spacer do figury Chrystusa Króla, powrót do Suszca w godz. wieczornych.                      Koszt ok.350 zł/os.  przy grupie 27-38 sób.

16-18 sierpnia( środa- piątek) – Szlak Piastowski – 3 dni

Wyjazd  16 sierpnia o godz.7:oo z Placu Odnowy w Suszcu , powrót  18 sierpnia.                                 Koszt ok. 440 zł/os., przy grupie 37-41 osób.                                                                                                                                                                                                     1 dzień: zwiedzanie Strzelna, Kruszwicy, rejs statkiem po j. Gopło, wejście na Mysią Wieżę , obiadokolacja i nocleg w okolicy Biskupina – wieczorem ognisko.                                                                          2 dzień:  po śniadaniu zwiedzanie Biskupina ,Gniezna, przejazd do Wenecji, wieczorem przejazd do ośrodka, obiadokolacja,nocleg.                                                                                                                   3 dzień:   przejazd do Torunia i zwiedzanie miasta. Powrót do Suszca ok. 22:00.        

4 -  6  pażdziernik ( środa- piątek) –3 dni- wycieczko-pielgrzymka  Warszawa- Niepokalanów-Żelazowa Wola.

Wyjazd w dniu 4 pażdziernika ( środa) z  Placu Odnowy  o godz.6:00. Przejazd do Warszawy, zwiedzanie  Zamku Królewkiego,Starego Miasta, Rynku, Katedry Warszawskiej,,Grobu Nieznanego Żołnierza, wyjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wieczorem kolacja , przejazd do hotelu i nocleg.2 dzień: zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem. 3 dzień: wyjazd do Żelazowej Woli następnie do Niepokalanowa. Msza Św. O godz.13:00 , o godz. 15:00 wyjazd do domu. Cena ok. 440 zł/ os. przy grupie 37-41 osób. W cenie: 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje przejazd autokarem, pilot z BP Polan na całą trasę, przewodnik po Warszawie na 2 dni, ubezpieczenieNNW, podatek VAT. Dodatkowo płatne wstępy zaplanowane w programie ok. 70 zł/os.

=======================================================================

Zapisy na dyżurach w terminach podanych w planie. Obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń, miejsce na liście jest miejscem w autobusie i prosimy tego przestrzegać. Koszty imprez wyliczone zostały przy pełnej obsadzie autokaru tj. 48 osób.  Zapisujący się jest zobowiązany wpłacić kwotę zaliczki w wys. 20% kosztów natomiast pozostałość na miesiąc przed wyjazdem.  Przy jednodniowych wycieczkach całość.Zarząd Koła zobowiązuje każdego zapisanego do śledzenia wybranej przez siebie imprezy a w przypadku rezygnacji musi podać osobę zastępczą lub zgłosić rezygnację przy wycieczkach na 2 tygodnie przed, a wczasy i wycieczki zagraniczne na 30 dni przed wyjazdem. Pierwszeństwo przy zapisach mają członkowie naszego Koła , przy zapisach  należy podawać numery telefonów, a przy wyjazdach zagranicznych dodatkowo numer PESEL. Na wyjazdy należy zabierać ze sobą legitymacje członkowskie i dowody osobiste.

 Uwaga: wszystkie wyjazdy autokarowe odbywać się będą z Placu Odnowy Wsi –  parkingu koło Szkoły Podstawowej w Suszcu. 

 

Koło Suszec jest partnerem projektu "Start z kulturą", który jest dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Na dobry początek" - realizowanym przez GOK w Suszcu.

Szczegółowe informacje można uzyskaćw GOK-u.

 

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI:

Reprezentowanie interesów emerytów, rencistów i inwalidów wobec organów władz ustawodawczych, wykonawczych i lokalnych oraz ośrodków opiniotwórczych. PZERiI jest niezależną, samodzielną w pełni suwerenną organizacją, działającą społecznie i nie jest włączona w struktury jakiejkolwiek innej organizacji społecznej bądź zawodowej, lokalnej lub ogólnokrajowej. Zrzesza emerytów dla poprawy ich warunków socjalno-bytowych, uczestniczy w życiu społecznym przez współdziałanie z organami władzy i administracji. Organizuje życie kulturalne swych członków, działa na rzecz integracji i organizacji wolnego czasu. Suszeckie koło zrzesza członków z Suszca, Kryr, Mizerowa i Rudziczki. Członkiem koła może być osoba mająca prawo do pobierania emerytury lub renty albo uznana przez właściwy organ za inwalidę.

Liczba członków Koła na przestrzeni lat wg stanu na koniec roku zmieniała się następująco:

2006 r. - 372 osoby, 2007 r. - 361 osób, 2008 r. - 376 osób,2009 r. - 366 osób, 2010 r. - 351 osób, 2011 r. - 346 osób,2012 r. - 321 osób, 2013 r. - 308 osób, 2014 r. – 314 osób, 2015 r. - 299 osób.

 

DOŚWIADCZENIA I OSIĄGNIĘCIA:

Koło działa od marca 1986r., zawsze ma wielkie wsparcie ze strony władz gminnych, dyr. GOK-u, Rad Sołeckich i Banku Spółdzielczego, przez co należy do jednego z kół lepiej pracujących. Każdego roku organizuje kilkanaście imprez w formie wycieczek, pielgrzymek, wczasów krajowych i zagranicznych, biesiad, festynów i spotkań opłatkowych. Od września 1995r. działa prawie 30 osobowy chór „Pogodna Jesień” mający już wiele wielkich osiągnięć: udziały w Ogólnopolskich Przeglądach Zespołów Artystycznych w Międzyzdrojach, w Przeglądach Zespołów Emeryckich woj. śląskiego, na wojewódzkich, gminnych i sołeckich dożynkach, w Domach Opieki Społecznej w Słowacji i kraju oraz w zaprzyjaźnionym Ogrodzieńcu.

Chór odznaczono „Złotą Odznaką Honorową PZERiI”, „Złotą Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego„ oraz nagrodą Wójta Gminy za promocję Gminy Suszec. W 2010 roku chór uroczyście obchodził 15-lecie istnienia, co zostało upamiętnione specjalnie wydanym medalem. Z tej okazji wydana została również nowa płyta CD z 23 pieśniami chóru pt. „Przoć i błoznować” pod kierownictwem p. Barbary Garus.

W ciągu 15 lat chórem kierowali; w latach 1995 - 2002 p. Marian Cieśla, od 2002 – 2009 r. p. Aniela Kudrzik, 2009- 2010 p. Barbara Garus, obecnie od września 2010 – p. Halina Gryszko.

Od 1 października 2008 r. chór „Pogodna Jesień” administracyjnie działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

 

Chór „Pogodna Jesień” Grand Prix na VIII Turnieju Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli w 2011 r.

 

Od 2002r. działał zespół „Harmonia” mający podobne osiągnięcia, co „Pogodna Jesień”. Po odejściu „Harmonii” pod zarząd GOK-u powołany został kolejny zespół wokalno-muzyczny „Suszczanie”. Nagrane zostały 2 kasety z piosenkami i 1 kaseta z kolędami. Wydane i nagrane kasety są przeznaczone dla członków koła celem utrwalania piosenek naszego pokolenia. W 2002r. wydany został folder okolicznościowy prezentujący dorobek suszeckiego koła i wspominający początki działalności. Wydane zostały 3 zbiory piosenek ludowych jako śpiewniki, z których można wyśpiewać stare i nowe piosenki biesiadne. Suszeckie koło ma swojego przedstawiciela w Zarządzie Okręgowym w Katowicach i w Zarządzie Rejonowym w Pszczynie. W 2004r. koło miało swojego Delegata na IX Krajowym Zjeździe. W marcu 2006 roku koło obchodziło uroczyście 20-lecie swojej działalności , a 20 maja koło miało zaszczyt być gospodarzem Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Seniorów, który odbył się na Ośrodku „Gwaruś” w Suszcu , uczestniczyło w nim 21 zespołów z woj. śląskiego. Tak duża impreza mogła odbyć się dzięki wsparciu Urzędu Gminy, Gok-u, Rad Sołeckich i sponsorów, których lista jest długa. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wspaniałego albumu wydanego z tej okazji. 

Koło uroczyście świętowało swoje 25-lecie istnienia w dniu 02.03.2011 r.

http://www.youtube.com/v/_7ycHvdM0XA?hl=pl&fs=1

W dniu 09.03.2016 r. odbyła się uroczystość obchodów 30-lecia działalności Koła PZERiI w Suszcu połączone z Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym, zakończonym udzieleniem absolutorium Zarządowi VI kadencji i wyborem Zarządu Koła na następne 5 lat.

Wybrano Zarząd Koła w niezmienionym składzie, jak podano wyżej.

Z okazji 30-lecia za swoją działalność na rzecz społeczności lokalnej skupionej w PZERiI-

Koło Suszec,  zostali uhonorowani:

Józef  Kołodziejczyk – Dużą Złotą Odznaką Polskiego Związku Emerytów , Rencistów i Inwalidów – w dowód uznania za ogromny społeczny wkład pracy w dwóch kadencjach jako Przewodniczący Koła.

Jan Kojzar, Róża Gaszczyk, Irena Plinta, Stanisław Kałuża- Małą Odznaką PZERiI – w dowód uznania za długoletni społeczny wkład pracy w Zarządzie Koła Suszec.

Alfred Kotas, Irena Muras , Edmund Mrówczyński- Dyplom Uznania za działalność społeczną i okazywaną pomoc dla Związku - nadany przez Zarząd Oddziału Okręgowego w Katowicach.

 Wszystkie zdarzenia z życia Koła, wycieczki i różne imprezy zostały upamiętnione w Kronice Koła, którą od lat w sposób szczególnie piękny prowadzi Honorowy Przewodniczący Koła p. Alfred Kotas, za co wyrażamy mu wdzięczność i podziękowanie. Kronika jest do wglądu w siedzibie Zarządu Koła.

Zaczęło się wszystko w dniu 09 marca 1986 r. Dzięki takim zapaleńcom - społecznikom jak

ś.p.: Maria Kristof, Józef Krzysteczko, Alojzy Glichowski, Józef Godziek, Szczepan Czech, Agnieszka Płonka, Klara Paszek, Feliks Pojda, Józef Gąsior-  koło rozpoczęło swoją pracę i wzrastało w liczbę członków.

Następne Zarządy pod przewodnictwem p. Alfreda Kotasa ( 1993 -2006) i obecnie trzecią kadencję p. Józefa Kołodziejczyka (od 2007 do nadal),  rozwinęły organizację i zakres działalności Koła.

Obecnie Koło liczy 299 członków, niestety nie ma już osób cieszących się 30-letnim stażem.

Warto przytoczyć kilka faktów z 30-letniej działalności Koła :

- pierwszą wycieczkę zagraniczną Koło zorganizowało w 1995 r. do Bibione we Włoszech, obecnie     łącznie emeryci odwiedzili prawie wszystkie rejony kraju oraz 14 krajów europejskich : kilkakrotnie Włochy i Ukrainę, Czechy i Słowację, następnie Niemcy, Austrię,  Danię, Litwę, Łotwę, Estonię, Francję,Węgry, Chorwację, Rumunię,

- zorganizowano łącznie ok. 380 różnych imprez,spotkań,  wycieczek, pielgrzymek, festynów, biesiad emeryckich, wczasów , w których uczestniczyło łącznie ok. 23 000 członków,

- w ostatniej 5-letniej kadencji zorganizowano 69 różnych imprez, w których brało udział 7 721 osób ,

- w ostatnich latach liczby uczestników świadczą o wzrastającej aktywności naszych członków.

 

 

Wycieczka do Budapesztu w dniach 11-19 maja 2007 r.

 

Wycieczka do Paryża w dniach 26.05 - 31.05.2008 r. - Wersal

 

Zarząd Koła i chór „Pogodna Jesień” we Lwowie – Sichowie w dniach 29.08.-31.08.2008 r. na zaproszenie Ks. Jacka Kocura - na fundamentach budowanego kościoła.

 

Pielgrzymko - wycieczka do Rzymu, Watykanu, Monte Casino, S. Giovani Rotondo i Wenecji w dniach 19-26 kwietnia 2010 r.

 

Wycieczka do Drezna i Karkonoszy w dniach 28-29 lipca 2011 r.

 

Wczasy turystyczno-wypoczynkowe w Chorwacji 16-25 września 2011 r. - pobyt w Gradac, zwiedzanie: Dubrownika, Plitwickiego Parku Narodowego, Parku Narodowego rzeki Krka, Sibenik, w Bośni i Hercegowinie: Medjugorie i Mostaru.

Na zdjęciu: Kościół w Gradac z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z Polski.

 

Wycieczka do Lwowa w dniach 27-30.09.2012 r. - grupa Koła Emerytów w Suszcu odwiedziła parafię ks. Jacka Kocura we Lwowie-Sichowie. Na zdjęciu: postęp w budowie nowego kościoła jest widoczny, 4 lata temu staliśmy na fundamentach, a teraz za nami wysoka wieża kościoła, ale żeby zakończyć to dzieło, dużo jeszcze potrzeba...

 

1. Wczasy w Ustroniu Morskim w DW "Gwarek" (w tle) w dniach 15-27 czerwca 2014 r.

Emeryci na wczasach w Jarosławcu 27.06. - 9.07.2015 r.

Wycieczka emerytów do Czech- Morawski Kras i Wiednia  w dniach 17-19 sierpnia 2016 r.